Cookie Consent by Free Privacy Policy website Filtrex - spolehlivé a výkonné filtry pro vinaře, potravinářství, výrobu nápojů, výrobu olejů, farmacii.
Blog  >  Účinnost filtrace zvyšuje přidání celulózy

Účinnost filtrace zvyšuje přidání celulózy

Účinnost filtrační schopnosti naší filtrační tkaniny při použití pro filtraci potravinářských olejů může zvýšit přidání celulózy do filtrované tekutiny. Jde o o tzv. náplavovou filtraci celulózou. Tento způsob jsme testovali v našich deskových filtrech pro filtraci potravinářského oleje, v typech D18 i D11.

Jaký je vlastně princip filtrace s použitím celulózy? Slovenský výrobce celulózy, za jehož účasti jsme filtrační účinek testovali, nám dodal různé varianty materiálu Greencel, což je v podstatě čistá celulóza ve formě nadýchaných bílých vláken. Celulózu jsme přidali do tekutiny, kterou jsme chtěli filtrovat, v tomto případě do různých typů potravinářských olejů.

Filtrace konopného oleje

První zkouškou bylo filtrování vylisovaného konopného oleje na filtru D18. Olej jsme předtím vylisovali na našem lisu HLO-03.

Nejprve jsme olej filtrovali přes nový produkt Greencel FP1, což je čistá celulóza bez filtrační tkaniny. V tomto případě se tedy celulóza nenaplavuje na filtrační desku, ale sama slouží jako filtrační médium. Výsledkem byl poměrně kalný filtrát, nejvíce kalný ze všech tří filtračních pokusů na filtru D18 s konopným olejom.

Pro další filtraci jsme použili filtrační celulózové desky SA 050, které jsme dovezli ze Španělska, kde se tyto desky používají k filtraci olivového oleje. Tentokrát byl výsledkem čirý filtrát.

Poslední pokus s filtrováním konopného oleje jsme udělali s použitím filtrační tkaniny, na kterou jsme naplavili celulózu Greencel GW400F. Celulóza vytvořila na tkanině vrstvu tzv. filtrační koláč, přes který jsme následně filtrovali konopný olej. Tato metoda přinesla filtrát, který se velmi blížil svou čirostí filtrátu přes celulózové desky SA 050.

Při všech filtracích jsme měřili objemový průtok a sledovali pracovní tlak filtru.

Filtrace řepkového oleje

Pro další sadu pokusů jsme použili větší filtr D11, kde jsme filtrovali vylisovaný řepkový olej, který jsme získali vylisováním v našem lisu HLO-03. Nejdříve jsme použili pouze filtrační tkaninu bez celulózy pro první stupeň filtrace.

Pro druhý stupeň filtrace jsme použili filtrační tkaninu, na kterou jsme naplavili celulózu Greencel GW400F. Celulóza vytvořila na tkanině filtrační koláč, přes který jsme následně filtrovali řepkový olej.

Výsledky zkoušek

Provedené zkoušky potvrdily možnost použití náplavové filtrace celulózou v našich deskových filtrech. Otázkou zůstává, který typ celulózy a v jaké dávce nejlépe použít pro daný účel, tedy typ filtrovaného oleje. To bude předmětem další filtrační zkoušky.

Po zjištění optimálního typu a dávkování celulózy pro jednotlivé druhy potravinářských olejů budeme moci našim zákazníkům nabídnout náplavovou filtraci celulózou a jednotlivé produktové typy celulózy Greencel zařadíme do naší nabídky.

Náplavovou filtraci plánujeme vyzkoušet i pro další potravinářské produkty - pivo, víno, lihoviny.


3.11.2014

Reference